صالح بزودی گزینه های نخست وزیری را اعلام می نماید

به گزارش وبلاگ علیکایی، فارس نوشت: ائتلاف الفتح در مجلس عراق بیان کرد که رئیس جمهور این کشور پیش از سرانجام مهلت قانونی و تا دو روز دیگر، نخست وزیر جدید را معرفی می نماید.

صالح بزودی گزینه های نخست وزیری را اعلام می نماید

از وبلاگ ساعت دیدن فرمایید و کلی مقاله و خبر جالب مطالعه نمایید.

ائتلاف الفتح عراق از وجود شش نامزد برای تصدی پست نخست وزیری پس از موافقت با استعفای عادل عبدالمهدی اطلاع داد و درباره دلیل عدم افشای اسامی این نامزدها برای رسانه ها و نیز زمان انتخاب نخست وزیر آینده شرح داد.

محمد کریم نماینده ائتلاف الفتح در مجلس، در گفت وگو با پایگاه خبری المعلومه گفت: برهم صالح رئیس جمهور طی دو روز آینده و پیش از انتها مهلت قانونی، نخست وزیر جدید را مأمور تشکیل کابینه خواهد نمود. فراکسیون های سیاسی نیز در حال آنالیز سوابق شش نامزد مطرح ملی و توانمند برای تصدی پست نخست وزیری هستند. اما هویت این نامزدها برای رسانه ها فاش نشد، زیرا بعضی طرف ها به دنبال فروپاشی کشور از طرق سیاسی و رسانه ای هستند و می خواهند که کشوررا به خلأ قانونی سوق دهند.

وی با اشاره به اینکه برآورد های رسانه های درباره نامزدهای نخست وزیری که تاکنون مطرح شده، غیرحقیقی است و شخصیت جدیدی که از حمایت مرجعیت دینی و تظاهرات نمایندگان برخوردار خواهد شد، نخست وزیر می گردد و طی دو روز آینده، هویت او اعلام خواهد شد.

مهلت قانونی انتخاب جانشین عادل عبدالمهدی در هجدهم دسامبر (27 آذر ماه) به انتها می رسد و به گفته کارشناسان اگر گروه های سیاسی عراق در این مدت نتوانند رئیس جدید قوه مجریه کشورشان را معرفی نمایند، یک خلأ قانونی در کشور به وجود می آید.

پیشتر برآورد های رسانه ای درباره نامزدهای احتمالی نخست وزیری انجام شده بود و بعضی از احتمال نامزدی فالح الفیاض مشاور امنیت ملی و رئیس سازمان الحشد الشعبی به عنوان نامزد رقیب عبدالوهاب الساعدی مطرح است که فراکسیون النجیفی، علاوی و بعضی دیگر گروه ها درصدد نامزد کردن وی هستند، اگرچه گروه های کُرد با نامزدی هر فردی که سوابق نظامی داشته باشد، مخالفند.

در این مدت، اسامی بعضی وزرای سابق عراقی نیز در این برآورد ها مطرح شد از جمله صالح الحسناوی، وزیر بهداشت سابق، علی الشکری وزیر سابق برنامه ریزی، سلام المالکی وزیر سابق حمل و نقل.

از سوی دیگر، بعضی رسانه ها نیز از جمع شدن 177 امضا از فراکسیون های سیاسی مجلس برای نامزدی ابراهیم بحر العلوم وزیر نفت اسبق عراق خبر می دهند و بعضی نیز بازگشت جعفر الصدر سفیر عراق در انگلیس را به موضوع انتخاب نخست وزیر جدید، مرتبط می دانند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 319

به "صالح بزودی گزینه های نخست وزیری را اعلام می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالح بزودی گزینه های نخست وزیری را اعلام می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید