دستمزد کارگران 10 درصد رشد کرد، حقوق دریافتی در این 7 ماه چقدر است؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران : تصویب حق مسکن موجب شد که مجموع دریافتی کارگران به صورت میانگین 10 درصد افزایش یابد؛ به گونه ای که هیچ کارگری دیگر نباید کمتر از 2 میلیون و 610 هزار تومان حقوق بگیرد.

دستمزد کارگران 10 درصد رشد کرد، حقوق دریافتی در این 7 ماه چقدر است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، روز گذشته پس از ماه ها انتظار، حق مسکن کارگران از سوی دولت ابلاغ شد. حق مسکنی که طی سال های متمادی 10 تا 40 هزار تومان بود و سپس به 100 هزار تومان رسید و در نهایت امسال با توجه به فاصله معنادار دخل و خرج کارگران، با 200 هزار تومان افزایش که بی سابقه هم بود، به 300 هزار تومان رسید.

البته اگرچه نام این مؤلفه مزدی حق مسکن است اما با توجه به نجومی بودن قیمت مسکن در کشور و آنطور که اظهارات مسئولان حوزه کار و البته ارقام ناچیز مربوط به این بخش نشان می دهد، به نظر می رسد حق مسکن بیشتر مؤلفه ای برای افزایش میزان دستمزد است و ذکر عنوان حق مسکن تنها یک اسم بوده و ربطی به جبران هزینه های مسکن ندارد.

در جدول زیر جزئیات مربوط به مقایسه حق مسکن با دو مؤلفه متوسط اجاره بها (برای هر متر مربع واحد مسکونی) و متوسط خرید هر متر مربع واحد مسکونی در دهه 90 آمده است. (ارقام به تومان است)

ارزیابی ارقام جدول فوق، نشان می دهد که حق مسکن کارگران برای امسال اگرچه با افزایش 200 درصدی به 300 هزار تومان رسیده است اما با توجه به نرخ خرید و اجاره مسکن، این آیتم در فیش حقوقی بیشتر جنبه تزئینی دارد.

با این وجود، افزایش 200 هزار تومانی این مؤلفه، اقدامی مثبت بوده و می تواند در چانه زنی برای تعیین حقوق های سال های آینده نقش اساسی ایفا کند.

میزان حقوق دریافتی کارگران طی هفت ماه باقی مانده از سال

از سویی دیگر با توجه به اینکه این مؤلفه مزدی به 300 هزار تومان رسیده، در مجموع دریافتی کارگران مشمول قانون کار به صورت میانگین یک رشد 10 درصدی را ایجاد کرده است؛ به گونه ای که هیچ کارگری دیگر نباید کمتر از 2 میلیون و 610 هزار تومان حقوق بگیرد.

بر این اساس، به حقوق کارگران مجرد حدود 10.6 درصد و کارگران دارای یک فرزند حدود 9.2 درصد و کارگران دارای دو فرزند حدود 9.1 درصد افزوده شد. دستمزد کارگران بدون سابقه که سال اول فعالیت خود را دارند، حدود 11.5 درصد افزوده شد.

رقم نهایی دستمزد کارگران در سال 99

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 907

به "دستمزد کارگران 10 درصد رشد کرد، حقوق دریافتی در این 7 ماه چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستمزد کارگران 10 درصد رشد کرد، حقوق دریافتی در این 7 ماه چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید