دخالت یک سویه نهادهای غیرتخصصی؛ رانت زا و فسادزا

به گزارش وبلاگ علیکایی، معاونت محترم هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رییس جمهوری در نامه ای به وزارت صمت، به موضوع تخصصی تعیین ضرایب قیمتی زنجیره آهن و فولاد کشور ورود کرده اند. ما در کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران، دخالت یک سویه نهادهای غیرتخصصی به موضوع را عامل گسترش رانت و فساد می دانیم و در جهت تنویر افکار عمومی، نکاتی را در خصوص این نامه و استدلال های مطرح شده در آن یادآور می شوم:

دخالت یک سویه نهادهای غیرتخصصی؛ رانت زا و فسادزا

1- انتظار می رود نگاه بخش های زیرمجموعه معاونت محترم ریاست جمهوری، ملی، جامع و فراتر از منافع چند بنگاه اقتصادی باشد. با این حال نگاه بخشی و بی توجهی به اثرات زنجیروار تصمیمات غیرکارشناسی، که پیشتر نیز در مواردی از جمله در جریان ارز 4200 تومانی اثرات مخرب چنین تصمیماتی را دیده ایم، این بار در تعیین ضرایب قیمتی آهن و فولاد در حال تکرار است. متاسفانه معاونت محترم هماهنگی و نظارت اقتصادی معاون اول رییس جمهوری، بی توجه به بخش های بالادستی و پایین دستی زنجیره آهن و فولاد و بدون درنظر دریافت و یا حتی شنیدن نظرات کارشناسی سایر تشکل ها از جمله خانه معدن ایران، انجمن تولید کنندگان سنگ آهن، انجمن نوردکاران فولادی ایران، سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران و در راس همه آنها، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و گردشگری ایران در جایگاه مادر تشکل ها و نماینده بخش خصوصی، اقدام به بازنشر پیشنهادات انجمن تولید کنندگان فولاد کرده است!

2- در حالی که معاونت محترم معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در جایگاه نهاد تخصصی، با برگزاری ساعت ها جلسه کارشناسی در حال بررسی موضوع بوده و در این راه از نظرات کارشناسی اتاق ایران بهره برده است، تلاش برای تعیین ضرایب قیمتی در مراجع غیر مرتبط و غیر تخصصی، بدعت نامبارکی در سیاست گذاری صنعتی و مانعی بزرگ در راه توسعه پایدار کشور محسوب می شود. از این رو ورود معاونت محترم هماهنگی و نظارت اقتصادی معاون اول رییس جمهوری به بحث ضرایب قیمتی بدون انجام مطالعات کارشناسی و تلاش انجمن تولید کنندگان فولاد ایران برای دور زدن تشکل ها و نهادهای تخصصی را اقدامی غیرحرفه ای، رانت زا و فسادزا می دانیم.

3- در حالی که معاونت محترم هماهنگی و نظارت اقتصادی معاون اول رییس جمهوری در نامه خود به درستی نحوه قیمت گذاری محصول در زنجیره فولاد را تعیین کننده میزان رشد و سرمایه گذاری در بخش های مختلف این زنجیره دانسته اند، اما خواستار عدم تغییر نسبت های قیمتی کنستانتره، گندله و آهن اسفنجی در این زنجیره شده اند. جهت استحضار ایشان، اتخاذ همین رویه سبب شده است که نه تنها براساس اطلاعات مرکز آمار ایران، میزان سرمایه گذاری در معادن فعال کشور از سال 95 روندی منفی را طی کرده و در سال 97 نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن، 84 درصد کاهش داشته است، که تعیین ضرایب قیمتی صرفا به نفع چند بنگاه اقتصادی در حلقه میانی زنجیره آهن و فولاد، سبب تعطیلی 208 معدن سنگ آهن از مجموع 434 پروانه بهره برداری صادر شده (تقریبا نیمی از معادن) شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 845

به "دخالت یک سویه نهادهای غیرتخصصی؛ رانت زا و فسادزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دخالت یک سویه نهادهای غیرتخصصی؛ رانت زا و فسادزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید