دامنه نوسان یک قدم دیگر تا خداحافظی از بورس

به گزارش وبلاگ علیکایی، محدودیت دامنه نوسان یک قدم دیگر تا خداحافظی از بورس نزدیک تر شد. محدودیتی که خیلی ها آن را عاملی برای جلوگیری از نوسان های هیجانی می دانند و می گویند اگر این محدودیت وجود نداشته باشد ممکن است در مدت کوتاهی سهامداران بخش بزرگی از سرمایه شان را از دست بدهند.

دامنه نوسان یک قدم دیگر تا خداحافظی از بورس

روزنامه هفت صبح در ادامه نوشت: اما در طرف مقابل خیلی های دیگر این محدودیت را مقصر اصلی ریزش بورس در ماه های اخیر می دانند. کانون نهاد های سرمایه گذاری ایران با برگزاری یک نظرسنجی از مدیران نهاد های مالی عضو این کانون که اغلب از صندوق ها، شرکت های سرمایه گذاری و سبدگردانی و … هستند، تکلیف دامنه نوسان را مشخص کرده است. در این نظرسنجی 93درصد مدیران و فعالان بازار سرمایه به حذف دامنه نوسان در بورس رای داده اند.

مزایای حذف دامنه نوسان

موافقان حذف دامنه نوسان قیمت ها در بورس تاکید زیادی روی جمع شدن بساط صف نشینی دارند. آن ها مزیت اصلی حذف دامنه نوسان را حذف صف های خرید و فروش می دانند و می گویند با بازتر شدن دامنه نوسان قیمت ها شفاف می شوند و شاهد تعادل سریع تر سهام خواهیم بود. زمانی که محدودیتی برای دامنه نوسان وجود نداشته باشد، قیمت سهام تا زمانی که تقاضا وجود داشته باشد بالا می رود و دیگر شاهد تشکیل صف روی مرز دامنه نخواهیم بود.

این مورد باعث می شود اگر تقاضا برای خرید یا فروش سهام آنقدری زیاد باشد که موجب نوسان بیش از پنج درصدی قیمت سهام شود، به راحتی این اتفاق خواهد افتاد و صف های خرید و فروش چند روز و چند هفته پشت سر هم تکرار نمی شوند. درصورتی که با محدودیت دامنه نوسان شاهد ریزش فرسایشی بورس در سه ماه اخیر بودیم. موافقان حذف دامنه نوسان اعتقاد دارند در صورتی که این محدودیت وجود نداشت، بازار سهام خیلی زودتر به تعادل می رسید و معاملات به حالت عادی برمی گشت.

از جمله دیگر مزایایی که موافقان حذف دامنه نوسان عنوان می کنند، این است که با حذف دامنه نوسان حجم معاملات و نقدشوندگی سهام افزایش پیدا می کند چراکه در شرایط فعلی خیلی از سهامداران تمایلی به خرید سهام در صف فروش یا تمایلی به فروش آن در صف خرید ندارند. این مورد با حذف دامنه نوسان کاملا معکوس می شوند، چون در این صورت زمانی که فشار عرضه افزایش پیدا کند، سهامدار عمده حتی شده برای حفاظت از دارایی های خود با خرید سهام از ریزش قیمت آن جلوگیری خواهد کرد و شاهد افزایش حجم معاملات خواهیم بود.

موافقان حذف دامنه نوسان اعتقاد دارند که کاهش محدودیت از پنج درصد به دو درصد باعث ترس بیشتر سهامداران و افزایش طول صف های فروش خواهد شد. کما اینکه این اتفاق اسفند سال گذشته بعد از تصمیم سازمان بورس برای کاهش دامنه نوسان تمام نماد ها به دو درصد مشاهده شد. آن زمان تصمیم کاهش دامنه نوسان توسط وزارت اقتصاد لغو شد. شرکت کنندگان در نظرسنجی کانون نهاد های سرمایه گذاری می گویند هرچه دامنه نوسان محدودتر باشد، باعث کاهش حجم معاملات و کاهش نقدشوندگی سهام می شود و ریسک بازار را بیشتر می کند.

معایب حذف دامنه نوسان

مخالفان حذف دامنه نوسان با پذیرش مزایایی که برای آن مطرح می شود، می گویند با وجود تمام نقاط مثبت حذف دامنه نوسان باید توجه داشته داشته باشیم که این مورد در بازار بورس تهران می تواند خطرناک باشد. حمیدرضا مهرآور، کارشناس بازار سرمایه و یکی از مخالفان حذف دامنه نوسان می گوید در بازاری می توان دامنه نوسان را حذف کرد که از قدرت تحلیل بالایی برخوردار باشد، در این نوع بازار خرید و فروش بر اساس تحلیل صورت می گیرد، نه شایعه.

در بازار سرمایه ایران تازه وارد ها و بخشی از سهامداران متاسفانه با تحلیل وارد سهم نمی شوند. این دست سرمایه گذاران همزمان با ایجاد هر نوع شایعه از خود واکنش نشان داده و غالبا هم متضرر می شوند. مهرآور معتقد است زمانی که تحلیلگران بتوانند نقش خود را به درستی در بازار سهام ایفا کنند، به نوعی نسبت به اظهارنظر های خود مسئولیت پذیر و پاسخگو باشند می توان دامنه نوسان را باز کرد. در حال حاضر شرایط برای چنین اتفاقی مناسب نیست.

حامد ستاک تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است با توجه به هیجان کلیت بازار سهام و حضور سرمایه گذاران تازه وارد وجود دامنه نوسان به صورت کلی در حال حاضر برای بازار سرمایه مفید ارزیابی می شود. از طرف دیگر یاسر شریعت کارشناس بازار سرمایه می گوید در حال حاضر شرایط لازم به لحاظ روانی و عمق بازار به حد کافی نیست که دامنه نوسان حذف شود. باید توجه داشته باشید که با حذف محدودیت دامنه نوسان، در صورتی که حجم معاملات در یک نماد پایین باشد و بازارگردان ها به وظیفه خود عمل نکنند، ممکن است قیمت سهام یک شرکت در چند دقیقه ریزش سنگینی را تجربه کند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1074

به "دامنه نوسان یک قدم دیگر تا خداحافظی از بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دامنه نوسان یک قدم دیگر تا خداحافظی از بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید