حضور مستمر مجریان ذیصلاح در پروژه ها، تخلفات ساختمانی را کاهش می دهد

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران/مرکزی مسئول نظارت بر ساخت و سازهای شهری شهرداری ساوه گفت: حضور مستمر مجریان ذیصلاح در اجرای پروژه ها، تخلفات ساختمانی را کاهش داده و از احداث ساختمان های بی کیفیت جلوگیری خواهد نمود

حضور مستمر مجریان ذیصلاح در پروژه ها، تخلفات ساختمانی را کاهش می دهد

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، سعید حکیمی در جلسه کمیته مجریان ساختمان که با حضور مدیران شهری و نظام مهندسی برگزار گردید، با بیان اینکه سازنده ذیصلاح با مدیریت هزینه ها، عمر مفید ساختمان و کیفیت آن را افزایش می دهد، اضافه نمود: بکارگیری مجری ذیصلاح الزامی قانونی است و مجریان ذیصلاح در ارتقای کیفی و کاهش کمی هزینه های ساختمان نقش موثری دارند.

وی ادامه داد: اگرچه طبق مقررات، استفاده از مجریان ذیصلاح در تمام ساخت و سازها از جمله در شهر ساوه الزامی است، اما گاهی شاهد عدم حضور ثابت مجری یا حضور مجریان ذیصلاح صوری در ساخت و سازهای شهر هستیم که نتیجه آن ساخت ساختمان های بی کیفیت برای مردم است.

وی اظهار کرد: براساس فصل چهارم آیین نامه اجرایی ماده 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان از ماده 9 الی 20، تمام عملیات اجرایی ساختمان باید توسط اشخاص حقوقی و دفاتر مهندسی اجرای ساختمان به عنوان مجری انجام گردد و مالکان برای انجام امور ساختمانی مکلف هستند از اینگونه مجریان استفاده نمایند.

حکیمی یادآور شد: همچنین به استناد فصل سوم مجموعه شیوه نامه های آیین نامه اجرایی و آیین نامه اجرایی ماده 33 (مبحث دوم مقررات ملی ساختمان)، بسیاری از الزامات اجرایی و تضمین کیفیت ساختمان توسط مجریان ذی صلاح به انجام می رسد و به این ترتیب و با تدبیر قانون گذار، بخشی از مسئولیت سنگین تضمین کیفیت ساخت و ساز که تا پیش از آن صرفا بر دوش مهندسان ناظر گذاشته شده بود، برعهده مجریان ذیصلاح گذاشته شد.

وی توضیح داد: با این الزام، برای هر پروژه ساخت وسازی، یک مهندس ناظر و یک مجری ذیصلاح از سوی سازمان نظام مهندسی انتخاب و معین می گردد و مهندس ناظر نیز مکلف است تنها در صورتی به صاحب پروژه مجوز آغاز به کار بدهد که مجری ذیصلاح در محل پروژه حضور فیزیکی داشته باشد.

به گفته وی، حضور موثر مجری ذیصلاح در کل فرآیند ساخت و ساز امری الزامی است و در واقع، مجری ذیصلاح است که باید ضوابط فنی و ایمنی که از سوی مهندس ناظر برای پروژه معین می گردد را پیاده سازی کند.

حکیمی گفت: متاسفانه صاحبان پروژه ها گاهی برای کاستن از هزینه ها، به استفاده از مجریان ذیصلاح اما صوری روی می آورند، مجریان ذیصلاحی که حضور مستمر و موثری در محل پروژه ندارند.

وی گفت: در صورتی که مجریان واقعی از ابتدای اجرای پروژه تا انتهای کار حضور داشته و بر اساس نظر قانون فعالیت نمایند نقش زیادی در افزایش کیفیت ساختمان خواهند داشت و اگر قرار باشد که مجریان ذیصلاح با شرایط فعلی انجام وظیفه نمایند قطع به یقین حضور آنها در فرایند ساخت و ساز بی نتیجه خواهد بود.

وی با بیان اینکه شهرداری، نظام مهندسی و سرمایه گذار سه ضلع مهم در ساخت یک مسکن با کیفیت برای مردم هستند، یادآور شد: عدم توجه به مسائل حوزه مسکن و اعتماد به سرمایه گذار موجب رونق حاشیه نشینی در شهر خواهد شد.

پیش بینی تمهدیدات سخت گیرانه برای مجریانی که در محل پروژه حضور ثابت ندارند، عدم دستور آغاز به کار توسط مهندسان ناظر تا زمان معرفی مجری، ثبت قراردادهای مجریان در پورتال نظام مهندسی، بازدید کمیته مجریان از پروژه های در حال انجام، جلوگیری از احداث ساختمان های بدون مجری و نصب تابلو در محل اجرای پروژه بخشی از مصوبات این جلسه بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1115

به "حضور مستمر مجریان ذیصلاح در پروژه ها، تخلفات ساختمانی را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور مستمر مجریان ذیصلاح در پروژه ها، تخلفات ساختمانی را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید