جنجال عبارت دیکتاتور مورد علاقه من و تشدید اختلافات قاهره-واشنگتن

به گزارش وبلاگ علیکایی، یک روزنامه کویتی با اشاره به سخن جنجالی رئیس جمهور آمریکا که رئیس جمهور مصر را دیکتاتور مورد علاقه خود خطاب نموده بود از تشدید اختلافات میان قاهره و واشنگتن در مسائل مختلف اطلاع داد.

جنجال عبارت دیکتاتور مورد علاقه من و تشدید اختلافات قاهره-واشنگتن

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ علیکایی، انتشار خبری در رسانه های آمریکا مبنی بر اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نشست اخیر گروه 7 در شهر بیاریتز فرانسه، عبدالفتاح السیسی را دیکتاتور مورد علاقه من خطاب نموده است، خشم مصری ها و فعالان شبکه های اجتماعی را برانگیخت.

اخیرا روزنامه وال استریت ژورنال نوشت که ترامپ در نشست بیاریتز فرانسه، زمانی که هیات آمریکایی به همراه هیات مصری منتظر ورود السیسی به اتاق هتل دو پالاس بیاریتز محل برگزاری نشست دو جانبه روسای جمهور دو کشور بودند، ترامپ با صدایی که به اندازه کافی بلند و قابل شنیدن بود، گفت: دیکتاتور مورد علاقه من کجاست؟ (جزئیات بیشتر)

در همین ارتباط روزنامه کویتیالقبس به نقل از یک منبع عالی رتبه مصری که خواست نامش فاش نگردد، نوشت که اختلافاتی بین مصر و آمریکا وجود دارد و دلیل آن این است که با وجود فشارهای آمریکا، قاهره هرگز حاضر نیست حتی از یک ذره از خاک سیناء به نفع معامله قرن چشم پوشی کند.

به گفته این منبع، آمریکا تا کنون پیشنهاد اقتصادی زیادی به قاهره داده اما دولت مصر بارها به مسئولان آمریکا تأکید نموده است که سیناء فروشی نیست.

القبس نوشت که علت اصلی اختلافات بر سر معامله قرن است اما حادثه اخیر در نشست گروه 7 و اینکه ترامپ السیسی را دیکتاتور خطاب کرد، این اختلافات را شدیدتر نموده است و به گفته منبع مصری با وجود اینکه هیأت همراه السیسی سعی کردند بر این قضیه سرپوش بگذارند اما همراهان ترامپ این موضوع را به رسانه ها درز داده اند و همین امر موجب خشم مصر شده است.

این منبع مصری اضافه نمود که قاهره خواهان عذرخواهی رسمی آمریکا شده و عصبانیت مصر از انتشار این موضوع در رسانه های آمریکایی را به وزارت خارجه آمریکا ابلاغ نموده است.

بنابر این گزارش، مصر با ارسال پیامی به وزارت خارجه آمریکا ضمن ابراز خشم مصر از انتشار این موضوع در رسانه های آمریکایی، تأکید نموده است که کوشش هایی برای خدشه دار کردن چهره نظام مصر در جریان است و این قابل قبول نیست.

مصر همچنین به مسئولان آمریکا گفته است که یا باید طرف آمریکایی عذرخواهی کند و یا اینکه تماس ها تا زمان احترام به طرف مصری و مسئولان آن، متوقف گردد.

این منبع مصری همچنین از کوشش آمریکا برای باج خواهی از نظام مصر در تعدادی از پرونده ها از جمله معامله قرن و تحفظ مصر در مورد ایجاد ائتلاف سُنی نظامی اطلاع داد و اضافه نمود که مصر با ایجاد ائتلاف های نظامی بر اساس دینی و کشاندن منطقه به سمت جنگ مخالف است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 60

به "جنجال عبارت دیکتاتور مورد علاقه من و تشدید اختلافات قاهره-واشنگتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال عبارت دیکتاتور مورد علاقه من و تشدید اختلافات قاهره-واشنگتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید