تاکید کارشناس نظامی عرب بر سردرگمی سعودی ها در پی عملیات آرامکو

به گزارش وبلاگ علیکایی، یک کارشناس امور نظامی و راهبردی عرب از سردرگمی مقامات سعودی در شرایط کنونی در پی عملیات پهپادی اخیر یمنی ها و ناتوانی عربستان در دفاع از تاسیسات حیاتی و راهبردی خود سخن گفت.

تاکید کارشناس نظامی عرب بر سردرگمی سعودی ها در پی عملیات آرامکو

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ علیکایی، ناظم صبحی توفیق کارشناس امور نظامی و راهبردی عرب گفت: محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از زمان روی کار آمدن در قدرت یک تصمیم نظامی درست نگرفته است. هرچه در دوره زمامداری او رخ داده، قابل قبول نبوده است. عربستان در دوره او در موضع دفاعی فرودست قرار گرفته است.

وی در گفت و گو با سایت الخیلج آنلاین با اشاره به حمله پهپادی اخیر ارتش و کمیته های مقاومت مردمی یمن به تاسیسات نفتی راهبردی و حیاتی شرکت آرامکو در دو منطقه بقیق و خریص و ویرانی های ناشی از آن توضیح داد: حتی یک گلوله در دفاع از این تاسیسات در منطقه شرقی عربستان شلیک نشد و حملات (پهپادی) به دقت به اهداف خود اصابت کرد.

توفیق گفت: عملا جای تعجب است که در اطراف تاسیسات نفتی یا راهبردی پدافند ضد هوایی وجود ندارد و نبود چنین سامانه هایی، کوتاهی از طرف رهبران سعودی و ریاست ستاد ارتش و فرماندهی پدافند هوایی عربستان به شمار می رود. این تاسیسات نه فقط در سطح داخلی راهبردی است بلکه اهمیت دنیای دارد زیرا آرامکو صادر کننده 10 میلیون بشکه نفت در روز به سراسر دنیا است.

به گفته این کارشناس نظامی، عربستان در قبال اتفاقات چند ماه اخیر در دریای عمان و حملات مداوم ارتش و کمیته های مردمی یمن به فرودگاه ها و پایگاه های نظامی خود در جنوب عربستان هیچ کاری نکرده است.

وی اضافه کرد: یا عربستان از ایران هراس دارد یا اینکه سردرگم است و نمی داند که چه کاری باید انجام دهد. این مسئله ای بزرگ برای مقامات سعودی است، زیرا کوتاهی راهبردی و سیاسی و نظامی به شمار می رود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 86

به "تاکید کارشناس نظامی عرب بر سردرگمی سعودی ها در پی عملیات آرامکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید کارشناس نظامی عرب بر سردرگمی سعودی ها در پی عملیات آرامکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید