تازه ترین اطلاعات از ویروس کرونا، افزایش موارد بی علامت

به گزارش وبلاگ علیکایی، رئیس کمیته اپیدمیولوژی در ستاد مقابله با کرونا، گفت: ما با یک اپیدمی فعال و گسترده در سطح کشور، اما کم علامت و کم خطر روبرو هستیم.

تازه ترین اطلاعات از ویروس کرونا، افزایش موارد بی علامت

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علی اکبر حق دوست، در جلسه ای با رئیس کل سازمان نظام پزشکی، با عنوان این مطلب که در حال حاضر در تمامی استان ها شاهد گردش ویروس هستیم، اضافه کرد: در بعضی استان ها گردش ویروس سریع است و سرعت انتقال خیلی بالا است.

وی ادامه داد: ذات این بیماری انتقال خیلی بالا است و این خصوصیت خودش را کماکان حفظ نموده است. اما در این لحظه اپیدمی خوشبختانه، بیماری پاتوژنسیتی و ویرولانس پایینی دارد. پاتوژنسیتی و ویرولانس در اینکه چقدر از بیماران درگیر فرم شدیدتر می شوند مهم است و با این ویژگی ها است که تعیین می گردد از کل بیماران با علائم ساب کلینیکال چند درصد به کلینیکال تبدیل می شوند و اینکه چند درصد از کسانی که علائم بیماری را دارند به فرم شدید مبتلا می شوند، و فرم سنگین بیماری که بستری در آی سی یو همراه با فوت است. به رغم اینکه بیماری در حال حاضر همچنان گردش سریعی دارد، اما پاتوژنسیتی بالایی ندارد، اما این شرایط ثابت نیست و شاید تا هفته آینده پاتوژنسیتی بالا برود.

حق دوست اضافه کرد: در کل فرایند بستری در آی سی یو و بیمارستان در 20 روز گذشته جز سه یا چهار دانشگاه که آن هم کوچک هستند فرایند یا ضریب رگرسیون منفی بوده است. حتی در استان هایی که به نظر آلودگی در آن بالا رفته است مثل خوزستان اولاً تعداد مرگ ها از ابتدا تا الآن هنوز به 500 نفر نرسیده در حالی که در خراسان رضوی این عدد بالای 700 است؛ بنابراین در خوزستان یک پیک ابتلاء وجود دارد. استان های جنوبی و گرم به خاطر شرایط آب و هوایی که افراد در گرما در محیط در بسته قرار می گیرند و احتمال انتقال بالا می رود محتمل است ابتلاء در این استان ها هم بالا برود و به میانگین کشور نزدیک شوند.

وی گفت: نکته جالب اینکه ما در خوابگاه ها آنالیز کردیم؛ بچه هایی بودند مثل رزیدنت ها، انترن ها، دانشجو های دوره پی اچ دی که در خوابگاه مانده اند و با کمال تعجب میزان آلودگی PCR در بعضی جا ها 20 درصد بود. این افراد وقتی قرنطینه آغاز شده در مدت 10 روز حتی یک علامت ابتدایی مانند سرفه هم پیدا نکردند. با توجه به این توضیحات ما با یک اپیدمی فعال و گسترده در سطح کشور، اما کم علامت و کم خطر روبرو هستیم. هرچند هیچ تضمین نیست که شرایط همواره همین طور باشد و هفته آینده این اعداد عوض نگردد.

حق دوست ادامه داد: در حال حاضر ما هنوز میانگین متوسطی از فوت داریم مثلاً روزی 60 یا 80 نفر، نکته مثبت این است که این 80 نفر در کل کشور پخش هستند. این طور نیست که فوتی ها در یک نقطه متمرکز و خاص باشد که در آن صورت نگرانی بیشتر می شد. میانگین سنی افرادی که فوت می نمایند هم بالا است و این از ماهیت اپیدمی است که از گروه هایی که در سطح جامعه هستند به گروه هایی که ایزوله هستند، سرایت می نماید. افراد مسن و افرادی که خیلی خودشان را حفظ کردند و تماس نداشتند الآن اگر تماسی باشد مبتلا می شوند. همچنین درصدی از افرادی که فوت می نمایند افرادی هستند که چند هفته در آی سی یو بستری بوده اند و به نوعی بیماری در آن ها مزمن شده بود. متأسفانه از این تعداد افراد هم کم نداریم و نزدیک 1000 تا 1500 نفر در آی سی یو هستند. احتمال فوت این افراد کم نیست. در کل کسانی که مزمن شده اند و در آی سی یو مانده اند احتمال فوت بالاتری نسبت به مبتلایان جدید دارند.

معاون وزیر بهداشت، تاکید نمود: هنوز نه واکسن و نه دارویی برای این بیماری پیدا نشده و به این زودی ها هم وارد بازار نخواهد شد و باید با این بیماری بسازیم. هر جا دیدیم اتفاقی نگران نماینده می افتد به شدت باید ورود کنیم و نباید بی خیال شویم مثل کاری که سوئد انجام داده است. باید دقیق رصد کنیم و اگر اتفاقی افتاد سعی کنیم کنترل های مربوطه را بالا ببریم تا در یک مقطع از زمان با حجم سنگین بیماری روبرو نشویم.

وی اضافه کرد: با ایمنی جمعی واقعی خیلی فاصله داریم، اما اعداد سروپازتیو ما در خیلی از استان ها بالای 10 الی 15 درصد شده است. ما نمی دانیم ایمنی ذاتی داریم یا خیر البته به نظر می رسد ایمنی ذاتی وجود دارد و درصدی از افراد جامعه به دلایل مختلف مثل ژنتیکی مصونیت ذاتی دارند. باید اطلاعات ما کامل تر بگردد و بدانیم این میزان چقدر و چند درصد است.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی در ستاد مقابله با کرونا، گفت: یک مقدار اطلاعات اولیه که از چین فراوری شده گمراه نماینده بود. اولین سیگنال از همان کشتی کروز دایموند آمد که کمتر از 3 هزار نفر در آن بودند و هیچ کشوری اجازه پهلو دریافت به آن ها را نداد تا بعد از 3 هفته ژاپن اجازه پهلو دریافت به کشتی داد. در داخل کشتی نسبت آر زیرو به حدود 16 رسید و بعد از اینکه کشتی پهلو گرفت و ژاپن تحقیقات کامل انجام داد حدود 700 نفر PCR مثبت شدند. در نهایت اعلام کردند 1100 نفر با علائم رادیولوژی و علائم دیگر آلوده شده اند. پس در این کشتی که اوج آلودگی بود بیشتر از 50 درصد افراد اصلاً آلوده نشده بودند. در کشتی و فضای بسته کنترل بسیار بوده و نمونه گیری بسیار بوده است. علائم بالینی و رادیولوژی که کنارش گذاشته شده این عدد به 1100 می رسید. باید باور کنیم حداقل 40 درصد از افراد با تماس مستقیم آلوده نشده اند. هفت کشتی کروز دیگر هم در این مدت بودند که مشابه همین آمار کروز دایموند بود. مشاهدات عینی ما هم همین را نشان می دهد. مثلاً در آسایشگاه کهریزک فضا بسته است و افرادی که در آنجا بستری هستند یا تحت مراقبت هستند هم های ریسک هستند و بعضی کاملاً در بستر مطلق هستند. در آنجا اتاق هایی را داریم که چند نفر آلوده هستند و یا پرسنل آلوده بوده اند، اما چندین نفر هم آلوده نشده اند. نه توانستیم ویروس را پیدا کنیم و نه سرولوژی شان مثبت شد.

وی اضافه کرد: ما امیدواریم ایمنی ذاتی ما بالا باشد. در خصوص مکانیزم انتقال حرف زیاد است. امیدواریم چرخش ویروس به همین شکل کم علامت و بی علامت و کم خطر ادامه پیدا کند و در نهایت اینکه با حدود 65 درصد به ایمنی گروهی برسد، اما این طور نیست که فکر کنیم تا 65 درصد با سرعت خیلی بالا جلو می رود و آنجا ترمز می کشد. شکل نمودار آن سهمی است و تا حدود 30 درصد سرعت بالا است و از 30 درصد سرعت کاهش محسوسی پیدا می نماید و چرخش ویروس هم کاهش خواهد یافت. البته وقتی به 65 درصد برسد هم بیماری یک باره خاموش نمی گردد. بیماری هست و ذره ذره منتقل می گردد، اما دیگر شعله ور که سوزانندگی داشته باشد، نخواهد بود.

حق دوست گفت: حواس مردم باید جمع باشد. سیاست فاصله گذاری و در صورت احتیاج قرنطینه با دقت و فشار زیاد باید ادامه پیدا کند هرچند به نظر من این سیاست، کنترل نماینده انتقال بیماری نیست، چون اشکال بی علامت و کم علامت زیاد شده اند و هرچقدر افرادی که شناسایی می کنیم را ایزوله کنیم نمی تواند به حدی چرخش ویروس را در جامعه کاهش بدهد که اپیدمی را متوقف کند. تنها ابزار برای ریشه کنی کامل، قرنطینه مطلق و کامل بستن است که شرایط اجتماعی ما اجازه این کار را نمی دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 776

به "تازه ترین اطلاعات از ویروس کرونا، افزایش موارد بی علامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه ترین اطلاعات از ویروس کرونا، افزایش موارد بی علامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید