بیانیه سازمان نظام صنفی رایانه ای درباره قطعی برق

به گزارش وبلاگ علیکایی، به گزارش خبرنگاران، سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران با توجه به قطعی برق گسترده در بسیاری از مناطق تهران و خسارات وارده به فعالان صنعت فناوری اطلاعات، بیانیه ای به توضیح زیر منتشر کرد.

بیانیه سازمان نظام صنفی رایانه ای درباره قطعی برق

یکی از بدیهی ترین وظایف و مسئولیت های ذاتی دولت ها در قبال عوارض و مالیات های متعددی که از کلیه فعالان مالی و آحاد مردم دریافت می نمایند، تأمین بستر مناسب و زیرساخت های حیاتی برای آنها است. متأسفانه در سالی که انتظار می رفت دولتمردان با تدابیر لازم برای برطرف موانع و بهبود فضای فعالیت کسب و کارها کوشش نمایند، به ناگاه با پدیده ای نامتعارف و غیرقابل قبول به نام قطعی منظم روزانه برق روبرو شدیم!

در حالی که به باور نخبگان این صنعت و در عصر انقلاب دیجیتالی، حکمرانان توانایی پیش بینی احتیاجهای آینده جوامع را برای دهه های آینده و مبتنی بر فناوری هایی همچون هوش مصنوعی، داده های بزرگ و….. دارند، ارائه دلایل غیر موجه مسئولان مربوطه در غافلگیری از رشد غیرمتعارف مصرف انرژی آن هم بر اساس چندین پارامتر معین و پیش بینی پذیر، نه تنها پذیرفته نیست بلکه نشانه ای دیگر از ناکارآمدی و عدم کفایت و تقصیر در مسئولیت های مربوطه است.

خسارت های ناشی از کاهش ظرفیت فراوری و ارائه خدمات - از 25 تا 50 درصد به واسطه قطع برق روزانه 2 تا 4 ساعت در زمان کاری- دارای ابعاد متعددی است که احتیاج به جبران از سوی مسئولان ذیربط دارد.

اهم این موارد عبارت است از:

  • خسارت ناشی از جبران خدمت دریافت نشده کارکنان شاغل در زمان قطعی برق که حداقل به میزان 25 درصد هزینه حقوق برآورد می گردد.
  • خسارت ناشی از انجام ندادن تعهدات به موقع و خسارت های ناشی از دیرکرد در قراردادهای تعهدآور
  • خسارت های وارد شده به زیرساخت های الکترونیکی و مواد فاسد شدنی وابسته به انرژی
  • افزایش هزینه های غیر ضروری کسب و کارها در تأمین انرژی جایگزین، همچون احتیاج به خرید دستگاه های مولد برق و محافظ ها، باتری ها و...

بر این باوریم با توجه به اینکه مسئولیت بروز این بحران تماماً به عهده دولت است، لذا جبران تمامی خسارت های ناشی از آن نیز تا زمان برطرف مشکل به عهده دولت خواهد بود. از این رو پیشنهادات حداقلی ذیل، جهت تصویب در هیئت دولت یا پیگیری از سوی دیگر مراجع نظارتی ارائه می گردد:

  1. حذف سهم بیمه کارفرمایان از لیست تأمین اجتماعی در دوره قطعی برق (از اول خرداد 1400)
  2. قبول کلیه هزینه های اجباری مترتب بر مشاغل جهت جبران انرژی و کسر آن از اولین مبالغ مالیات ها و عوارض دریافتی همانند ارزش افزوده و مالیات عملکرد
  3. ابلاغ شرایط فورس ماژور و درخواست افزایش حداقل 25 درصد در زمان انجام تعهدات در قراردادها
  4. پرداخت خسارت های وارده به زیرساخت های الکترونیکی
منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1411

به "بیانیه سازمان نظام صنفی رایانه ای درباره قطعی برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه سازمان نظام صنفی رایانه ای درباره قطعی برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید