طراحی ویلا دوبلکس: بدنبال احیای قوانین قبلی باغات نیستیم

به گزارش وبلاگ علیکایی، رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه قانون فعلی باغات احتیاج به اصلاح دارد، تاکید نمود: هدف ما از اصلاح قانون برگشت به قوانین قبلی نیست.

طراحی ویلا دوبلکس: بدنبال احیای قوانین قبلی باغات نیستیم

جهت دریافت خدمات طراحی ویلا دوبلکس با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران در مورد هجمه های اخیر رسانه ای در مورد بحث باغات و قانون جاری، گفت: بحث باغات و فضای سبز خیلی بحث پیچیده ای شده است چرا که قانونی را که قبلا در شورای های دوره دوم، سوم و چهارم اجرا می شد در دوره پنجم تغییر کرد

وی اضافه نمود : هر چند به قانون قبلی حملات زیادی هم شد که این قانون باغات را از بین برده است اما مشاهده کردیم بعد از تصویب قانون تازه در دوره پنجم عملا ساختمان سازی ها در این املاک قفل شد و تنها یکی دو پرونده برای خانه مسکونی هایی که فضای سبز دارد صادر شد.

چمران ادامه داد: البته در مورد خود باغات و زمین هایی که 2 یا 3 هزار متر هستند هیچ بحثی نیست و اینها باغ است و شهرداری می بایست آنها را خریداری کند و به باغ و فضای سبز عمومی تبدیل کند بویژه در مناطقی که سرانه فضای سبز آنها کم است

رئیس شورای اسلامی شهر تهران اضافه نمود: اما آنچه اکنون رخ داده انسدادی است که در این زمینه به وجود امده و خانه هایی که دارای فضای سبز و درخت هستند ساخت و ساز نمی نمایند چرا که بر اساس قانون خانه مسکونی باید در 15 درصد زمین و در دو طبقه ساخته شوند و این امر سبب شده ساختمان سازی ها در این املاک قفل گردد.

چمران ادامه داد: با این وجود ما مجبوریم که شکایت های صاحبان این املاک را بر اساس قانون فعلی رسیدگی کنیم چرا که این قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، هیات دولت و مصوبه شورای عالی استان ها را دارد و بایستی بر اساس قانون موجود رای دهیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران، گفت: البته ما امیدواریم بتوانیم به گونه ای اقدام کنیم تا کسانی که باغ دارند یا در زمین شان درخت و فضای سبز وجود دارد، متضرر نشوند که نتوانند ساختمان سازی نمایند بلکه می بایستی وجود این درختان و فضای سبز امتیازی برای انها باشد.

وی تاکید نمود: در عین حال در اجرای این قوانین هم نباید درختی قطع گردد، این موضوع باید در مراجع خود مورد رسیدگی قرار گیرد یعنی در شورای عالی شهر سازی و معماری مطرح تا اصلاح گردد ولی در حال حاضر ما نمی توانیم پرونده های مربوط به باغات را متوقف کنیم تا قانون اصلاح گردد، بلکه به صورت موازی اصلاح قانون موجود پیگیری گردد تا به پایان برسد.

چمران اضافه نمود: ما باید بتوانیم شرایطی به وجود بیاوریم تا افرادی که فضای سبز دارند و یا می خواهند فضای سبز ایجاد نمایند ضرری نبینند و اگر می خواهند ساختمان سازی نمایند به شرطی که درختی قطع نگردد و فضای سبز حفظ گردد این کار را انجام دهند و ساختمان سازی و نوسازی متوقف نگردد که توقف کار ساختمانی با گستردگی که دارد موجب توقف اقتصاد شهر و کشور می گردد. و با این روش فعلی نیز فضای سبزی هم اضافه نمی گردد و منافع مادی افراد موجب خشکاندن درختان و از بین رفتن آنها می گردد.

چمران در ادامه و در پاسخ به این سوال که در قانون قبلی ساخت پارکینگ ها موجب قطع درختان می شد، گفت: من نمی گویم به مصوبه قبلی برگردیم چرا که آن مصوبه که در دوره های قبلی مدیریت شهری اجرا می شد قطعا احتیاج به اصلاح دارد البته اصلاحش این است که جلوی تخلفات گرفته گردد.

وی اضافه نمود: در آن مصوبه اگر سازنده در ساخت پارکینگ فضا کم می آورد از فضای زیر سطحی حیاط استفاد می کرد که این موجب ضرر رساندن به ریشه درختان می شد و ما جلویش را گرفتیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران توضیح داد: این که ممکن است در زمینی درخت قطع گردد یا نه، بستگی به نوع ساخت دارد که صاحب ملک می خواهد درخت را حفظ کند یا نه، اگر درخت قطع یا خشک گردد جریمه 5 برابری دارد و لذا مالکان سعی می نمایند از خشک شدن و قطع درختان جلوگیری نمایند اما اگر درختان از بین برود باید جرایم آن را بپردازند و علاوه بر جرایم سنگین نقدی باید سه برابر بن درخت، دقت کنید بن درخت نه تعداد درخت، در همان محل یا در جایی دیگر اقدام به کاشت درخت نمایند و یا درختها را تهیه و به فضای سبز دهند تا آنان بتوانند بکارند.

چمران یادآور شد: بنابراین مالکان سعی می نمایند درخت خشک نگردد و یا از بین نرود اما اگر هم بر اثر حوادثی درخت از بین رفت برای آن هم پیش بینی هایی شده است

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 آبان 1400 بروزرسانی: 24 آبان 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1588

به "طراحی ویلا دوبلکس: بدنبال احیای قوانین قبلی باغات نیستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی ویلا دوبلکس: بدنبال احیای قوانین قبلی باغات نیستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید