افزایش سقف تسهیلات همزمان با تشویق و عرضه مسکن سیاست درستی است

به گزارش وبلاگ علیکایی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه همزمانی افزایش سقف تسهیلات با تشویق و عرضه مسکن سیاست درستی است، گفت: اینکه سیاست افزایش سقف تسهیلات سیاست ناکارآمدی است را قبول ندارم.

افزایش سقف تسهیلات همزمان با تشویق و عرضه مسکن سیاست درستی است

جهت دریافت خدمات برآورد هزینه بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، پروانه اصلانی در برنامه روی خط خبر شبکه خبر با اشاره به اینکه تامین اقتصادی مسکن در کشور بانک محور و مبتنی بر پس انداز های مردم و تسهیلات بانکی است گفت: تحلیل ماه به ماه برای آنالیز فرایند قیمت مسکن قابل اعتنا و اعتماد نیست چرا که فرایند قیمت ها به ویژه در بازار دارایی، فرایند بلندمدتی است و تحلیل بلندمدت آن قابل اعتماد است.

وی ادامه داد:کاهش نرخ سود بانکی و بالا رفتن قدرت خرید خانوار ها در حوزه تقاضا می تواند منجر به افزایش قیمت مسکن گردد که البته این فرایند در بلندمدت به دلیل تقویت طرف عرضه با برنامه هایی که برای بخش مسکن از سوی دولت تدارک دیده شده، پیش بینی نمی گردد.

اصلانی اضافه کرد: بخش مسکن از اقتصاد کلان و اتفافات برون بخشی تاثیر می پذیرد و نباید به تحلیل های ماه به ماه از رشد معاملات و افزایش قیمت ها اعتنا و اعتماد کرد.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن توضیح داد: از نظر بنده، افزایش قیمت ها در دی ماه به دلیل افزایش سقف تسهیلات رخ نداد بلکه دلیل افزایش قیمت ها در دی ماه، انتظارات تورمی بوده است.

وی در مورد افزایش معاملات مسکن در دی ماه گفت: این موضوع می تواند ناشی از افزایش سقف تسهیلات باشد و یا ناشی از این باشد که سررسید صندوق پس انداز مسکن یکم بعضی از متقاضیان فرارسیده است.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن خاطر نشان کرد: اگر بازار های موازی برای جذب نقدینگی جذابیت داشته باشند نقدینگی به آن سمت می رود.

اصلانی تاکید نمود: از نظر بنده به عنوان کارشناس حوزه اقتصاد مسکن، اگر بتوانیم در حوزه عرضه مسکن اقدامات را واقعی کنیم که برنامه ها نیز به آن فرایند در حال حرکت است و شاهد تثبیت قیمت مسکن در سال جاری خواهیم بود.

*یکی از اشکالاتی که در بازار مسکن وجود دارد پایین بودن نسبت وام به قیمت مسکن است

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن در پاسخ به این سئوال که به دلیل عدم فراوری مسکن، افزایش قیمت مسکن در دی ماه رخ داد را قبول دارد یا خیر؟ گفت: این بحث به شکل نظری درست است که افزایش سقف تسهیلات منجر به افزایش تقاضا شده و تقاضا نیز به سمت معامله می آید و در این شکل، چنانچه طرف عرضه، تقویت نگردد منجر به افزایش قیمت خواهد شد. اما، بحث اینجاست که یکی از اشکالاتی که در بازار مسکن وجود دارد پایین بودن نسبت وام به قیمت مسکن است.

اصلانی خاطر نشان کرد: دولت در سال 96 با ابزار صندوق مسکن یکم توانست نسبت وام به قیمت مسکن را بهبود دهد و این رقم را به حدود 58 و 60 درصد برساند که این یک اتفاق خیلی بزرگ و خوبی بود. اما در طی دو سال گذشته و با نوساناتی که در قیمت مسکن رخ داد، عملا وام های مسکن قدرت خرید یک واحد مسکونی را به خانوار ها نمی داد؛ بنابراین اینکه سیاست افزایش سقف تسهیلات سیاست ناکارآمدی است را قبول ندارم.

وی ادامه داد:اما همزمانی افزایش سقف تسهیلات با تشویق و عرضه مسکن کاملا سیاست درستی بوده که ما این سیاست را پیش گرفتیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 393

به "افزایش سقف تسهیلات همزمان با تشویق و عرضه مسکن سیاست درستی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش سقف تسهیلات همزمان با تشویق و عرضه مسکن سیاست درستی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید