آمریکا در موقعیتی قرار ندارد که پکن را در خرید نفت از ایران تهدید کند

به گزارش وبلاگ علیکایی، کارشناس مسائل بین الملل گفت: چین از آمریکا حساب نمی برد، زیرا واشنگتن در موقعیتی قرار ندارد که پکن را تهدید کند از ایران نفت نخرد.

آمریکا در موقعیتی قرار ندارد که پکن را در خرید نفت از ایران تهدید کند

با تور مسافرتی چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل بین الملل در گفت وگو با، درباره اینکه چین با تحریم های یکجانبه و ناعادلانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مخالفت نموده و آن را مغایر با قوانین بین المللی دانسته، اظهار کرد: چین در برخورد های که با سیاست تجاری-مالی که با آمریکا دارد و در فضای رقابتی با این کشور ممکن است در مواردی تصمیم بگیرد که با ایران همکاری هایی داشته باشد. این موضوع در گذشته هم بوده و اکنون هم است، اما در هر صورت ما نباید نه به پکن و نه به هر کشور دیگری در مقابله با واشنگتن تکیه کنیم.

او اضافه کرد: اگر بخواهیم در مقابله با آمریکا به چین تکیه کنیم، آسیب می بینیم، چراکه آنها در مقاطع و صندلی هایی که با منافع شان سازگار است، با ایران همکاری خواهند کرد، اما اگر جایی به نفعشان نباشد بدون شک اولویت را به منافع خودشان می دهند و در آن صورت ما رها و بی تکیه گاه می شویم، به همین دلیل و با استناد به تجارب گذشته نباید به هیچ کشوری در مسائل این چنینی اعتماد نکنیم.

کوشکی ادامه داد: اگر امکان این موجود باشد که همکاری هایی با کشور های مختلف داشته باشیم، در حدی که منافعمان ایجاب کند، مانعی ندارد و همکاری می کنیم، اما تکیه و اعتماد کردن به هر کشوری به صلاح تهران نیست. تجارب گذشته هم نشان داده که نه چین و نه هیچ کشوری به عنوان کشور قابل اعتماد برای جمهوری اسلامی ایران شناخته شده نیست، تنها باید به عنوان همکار تجاری و مالی به کشور ها بنگریم.

کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه روابط ایران و چین تا الان خیلی متوازن نبوده است، شرح داد: ما عمدتا فروش نفت، فراورده های نفتی و وارد کننده دست و پا بسته در برابر محصولات چینی بودیم. فارغ از اینکه این محصولات چه کیفیتی داشتند. به نظر می رسد که اگر بتوانیم صادرات مان با پکن را متنوع تر کنیم یعنی به سمت صادرات غیر نفتی پیش برویم و از طرف دیگر واردات مان از این کشور را هم کنترل و مهار کنیم روابط بهتری خواهیم داشت.

او اضافه کرد: اگر رابطه ما با چین به صورتی باشد که برای ما ارزش اضافه کرده تجاری داشته باشد قطعا برای کشور ما مفید خواهد بود، اما صرف فروش نفت، مشتقات نفتی و واردات کالا از چین اتفاق مطلوبی نیست.

کوشکی توضیح داد: چین در تقابلی که با آمریکا داشته و در رقابت با این کشور در بعضی اوقات همکاری های با ایران داشته، اما این همکاری ها به معنای حمایت نیست، بلکه در راستا کلی مقابله پکن با واشنگتن بوده است. به عبارت دیگر آنها به دلیل ایران با آمریکا تنش نداشته اند بلکه خودشان با این کشور تنش داشته و در این راستا با کشور ما هم همکاری هایی کردند.

کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به اینکه آیا هشدار های مقامات آمریکایی به چین برای نخریدن نفت ایران، تاثیری در کاهش خرید آنها داشته است؟ گفت: چینی ها در موقعیتی نیستند که بخواهند از آمریکا حساب ببرند، همچنین واشنگتن هم در موقعیتی قرار ندارد که بخواهد پکن را تهدید کند، بلکه اگر چینی های منافعشان ایجاب نموده همکاری هایی با کشور ما همراه بودند و در زمان هایی که به نفعشان نیست همکاری نکردند.

لازم به ذکر است؛ گنگ شوانگ وزیر خارجه چین در نشستی مطبوعاتی در واکنش به تحریم های آمریکا علیه ایران که شرکت های چینی را هدف قرار داده، گفت که پکن و چین همکاری متقابل مفیدی برای سال های طولانی در تمامی زمینه ها در چارچوب حقوق بین الملل به انجام رسانده اند و این کار، منافع کشور سومی را تضعیف نمی کند. باید به این مسأله احترام گذاشت. ما از آمریکا می خواهیم فورا تمامی اقدامات اشتباه خود در زمینه تحریم ها علیه شرکت های بین المللی را متوقف کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 312

به "آمریکا در موقعیتی قرار ندارد که پکن را در خرید نفت از ایران تهدید کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا در موقعیتی قرار ندارد که پکن را در خرید نفت از ایران تهدید کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید